Amióta intézményesült a football a FIFA szárnyai alatt, azóta ellenőrzi és hagyja jóvá a FIFA, vagy éppen utasítja el a focilabdák kiválóságát az egyesület.
Kezdetben a labdák bőrből készültek, ezért voltak a focilabdák régen mind barna színűek. Jellegzetes formaviláguk a röplabdára emlékeztetik az embert.
Ez a labda szabálytalan volt. Össze-vissza cikázott a levegőben, ezzel nehezítve a kapusok dolgát. Érdekesség, hogy még a labdák nagyipari gyártása előtt. Egy meccsre csak két labdát használtak. Egyet az első félidőben, a másikat a másodikban. Ha elrúgtak egy labdát, azt labdaszedőnek gyorsan meg kellett keresnie.
Ez a klasszikus régi labdaforma több mint 30 évig volt gyártva (csak a FIFA labdákat tekintve). A nagy változást az Adidas hozta. Labdájuk szabályos nyolcszögekből állt. Az új labda nem csak szabályosabb gömbalakkal rendelkezett, de sokkal könnyebben kezelhetőbb és kiszámíthatóbb is volt. Már 1970 óta csak az Adidas gyárt labdákat a világbajnokságokra és a legtöbb mérkőzésre. Minden sportesemény alkalmával kiad egy általános meccslabdát és egy valamivel alkalmibb döntőre készült labdát.
A 2018-as világbajnokság labdája, az első Adidas labda nevét, a Telstar nevét viseli. Ezek az új labdák már nem bőrből, hanem valamilyen szintatikus anyagból készülnek, és már nem nyolcszögletű lapkákból épülnek fel.
Az első (bal) Adidas labda, és az új 2018-as
Labdarúgó Világbajnokság hivatalos labdája (jobb)